Problem z nauką czystości u psów dotyka niemalże każdego właściciela czworonoga.  Twój szczeniak już wie, że trzeba załatwiać swoje sprawy na dworze, ale ostatnio zdarza mu się wysikać na dywanie? Zastanawiasz się co robisz źle, albo czy on Ci czasem nie robi na złość?

Jeśli jednak masz kilkuletniego psa i nagle pojawia się problem sikania w domu, pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to udać się do weterynarza w celu zbadania dróg moczowych . Zaniedbana infekcja może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a nieleczona doprowadzi do śmierci zwierzęcia.

3 skuteczne sposoby na oduczenie psa sikania w domu

Pokażę Ci kilka moich sztuczek by pies szybko załapał naukę czystości i sygnalizował, że musi wyjść się załatwić.

  1. Wymyśl swoją komendę na załatwianie się. U nas jest to „spiesz się”, bo po co wszyscy wokół mają wiedzieć o co nam chodzi – lubię nieoczywiste komendy. Gdy piesek załatwia sprawy na dworze, bardzo go chwalę i powtarzam „dobrze spiesz się”. Piesek może dostać przysmak, zostać poczochrany po klacie, ale najważniejsze jest przekazanie pozytywnych emocji i nasze autentyczne okazanie radości z załatwienia się na dworze. Tak samo, gdy piesek załatwi się w domu, powiedź „źle spiesz się” i pokaż nie wolno i nie jesteś zadowolony z całej sytuacji. Nie jestem zwolennikiem agresji, czy kar za złe zachowanie, pies nie jest w stanie zrozumieć dlaczego właściciel tak się zachowuje w stosunku do niego – tym bardziej jeśli nie został przyłapany na gorącym uczynku. Pies może Ciebie opatrznie zrozumieć i zakodować „załatwianie się jest złe, pan tego nie lubi”. Pamiętaj, że wpychanie psu nosa w jego odchody nie nauczy go utrzymania czystości w domu, a może być przyczyną problemów behawioralnych.
  2. Przygotuj kartkę i rozpisz plan dnia. Godziny spacerów muszą być stałe (nawet w weekedny). Rozplanuj dzień tak by szczeniak miał możliwość wyjścia co 3 godziny. Następnie zapisuj  dokładny czas, w jakim szczeniak chce załatwić się w domu – po kilku dniach zobaczysz regularność i przed wyznaczonym czasem wychodź z psiakiem na spacer.
  3. Nasza jedna z skutecznych rad oduczania psa sikania w domu: Zawieś dzwoneczek przy drzwiach wyjściowych. To dobry patent komunikacji między psem a właścicielem. Przed każdym wyjściem na spacer zadzwoń dzwoneczkiem, możesz też w tym czasie mówić „spacer”, „idziemy” czy cokolwiek innego, co będzie waszym hasłem. Po kilku dniach, gdy Twój pupil nie zacznie dzwonić sam – przed wyjściem stojąc w kurtce i ze smyczą powiedz mu „idziemy?” i wskaż na dzwonek, spróbuj zachęcić go do trącenia noskiem dzwonka. Na początku będziesz musiał zachęcać pieska do dzwonienia, ale z czasem będzie on dzwonił częściej niż potrzeba – wtedy wychodź i zakomunikuj, że wychodzicie aby załatwić potrzebę i wracacie. Ten patent robi wrażenie na niedowiarkach. Zobaczysz jaki będziesz szczęśliwy, gdy Twój pupil załapie tą sztuczkę.

Dobrze przeprowadzone oduczanie psa daje skutek na wiele lat

Dobrze przeprowadzone oduczanie psa daje skutek na wiele lat. Pamiętaj, że najważniejsza jest cierpliwość i pozytywne emocje, pies robi wszystko by uszczęśliwić właściciela - szybciej nauczy się gdy będzie chwalony, on robi wszystko by zdobyć Twoją aprobatę.  Powodzenia.