Żywienie kotów – co powinny jeść?

Koty są ściśle mięsożerne i wymagają dużych ilości białka i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego w swojej diecie, aby utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Nie oznacza to jednak, że ich dieta musi składać się wyłącznie z mięsa. Skrobia może stanowić dobre źródło kalorii, wspomagając białko w budowie i naprawie tkanek.

Co powinny jeść koty – białko i tłuszcz

Koty potrzebują dużo białka z odpowiednią zawartością aminokwasów, a niska jakość pożywienia może być dla nich niebezpieczna. Jeden posiłek bez argininy może być śmiertelny, a niedobór tauryny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i ślepota. Duże ilości argininy i tauryny znajdują się w produktach zwierzęcych, dlatego są one niezbędne w diecie kotów. Wegetariańska dieta dla kotów nie jest zalecana.

Tłuszcz jest również kluczowy dla kotów, dostarczając im niezbędnych kalorii i energii oraz trzech głównych kwasów tłuszczowych. Kwas arachidonowy występuje tylko w produktach zwierzęcych, co czyni je nieodzownymi w diecie kotów. Omega-3 i DHA nie są niezbędne, ale mogą wspierać zdrowie i rozwój mózgu kota. W karmie dla kociąt zawsze powinny się znajdować kwasy Omega-3 i DHA.

Co powinny jeść koty – skrobia

Mimo że koty potrzebują mięsa, nie oznacza to, że ich dieta musi być wyłącznie mięsna. Koty potrafią trawić węglowodany, takie jak skrobia, która jest świetnym źródłem kalorii. Skrobia jako alternatywne źródło energii pozwala białku skupić się na budowie i naprawie tkanek.

Znaczenie dobrze zbilansowanej karmy

Dobra karma dla kotów powinna zapewniać im zdrowie i długie życie. Karma Bozita zawiera wysoką ilość białka zwierzęcego z dodatkiem odpowiednich źródeł skrobi, takich jak kukurydza, ziemniaki i ryż, co sprawia, że jest smaczna i łatwa do strawienia.

Jakie witaminy i minerały są potrzebne kotom?

Koty potrzebują odpowiednich witamin i minerałów do prawidłowego funkcjonowania. W przeciwieństwie do ludzi, koty potrafią samodzielnie produkować witaminę C, więc nie trzeba jej dodawać do ich diety. Surowe produkty dostarczają kotom niezbędnych witamin i minerałów. Karma Bozita zawiera specjalnie wyselekcjonowane składniki odżywcze, aby spełnić wszystkie potrzeby kota.

Ile powinien jeść kot?

Ilość jedzenia, której potrzebuje kot, zależy od jego wielkości, rasy i poziomu aktywności. Wysterylizowany kot domowy będzie miał mniejsze zapotrzebowanie na energię niż aktywny kot wychodzący. Ilość karmy zależy również od jej kaloryczności. Sucha karma jest zazwyczaj bardziej kaloryczna, więc jej porcje powinny być mniejsze, natomiast mokrej karmy można podać więcej.

Jak często powinien jeść kot?

Naturalnym sposobem żywienia kota jest częste spożywanie małych porcji, ale jeśli nie jest to możliwe, należy karmić kota przynajmniej dwa razy dziennie o stałych porach. Jeśli preferujesz metodę "często i mało", możesz użyć automatycznego dozownika karmy.

Porady dotyczące karmienia kotów

  • Podawaj karmę dostosowaną do potrzeb kota, unikaj diety wegetariańskiej.
  • Nie podawaj kotu jedzenia przeznaczonego dla innych zwierząt domowych.
  • Utrzymuj czystość misek i miejsca podawania karmy, usuwaj niezjedzoną mokrą karmę.
  • Zapewnij kotu stały dostęp do świeżej wody, podawaj mokrą karmę jako dodatek do suchej.
  • Utrzymuj zdrową wagę kota, aby zapobiec chorobom związanym z nadwagą i otyłością.
  • Wybierz karmę odpowiednią dla sterylizowanych kotów, które mogą łatwo przybrać na wadze.
  • Nie podawaj kotu mleka ani śmietany nieprzystosowanej dla kotów, dorosłe koty nie tolerują laktozy.